wtorek, 15 lipca 2014

PR#3 - Dr. Berardi o zaletach Intermittent Fasting i Leangains

Zalety stosowania Intermittent Fasting i Leangains wg. badań Johna Berardi


Doktor John Berardi to fajny gość. Co prawda korzystając z elokwentnego języka i wzniosłych określeń jego team nie dał mi przyzwolenia na tłumaczenie jego artykułów, ale nie łamię rąk i cały czas żywię szacunek do gościa który w materii dietetyki wie co mówi i ma jaja by wstać z wygodnego krzesła stabilnych reguł i testować rzeczy o których ponoć swego czasu wyrażał się niepochlebnie. Na przykład cały ten Post Okresowy. Wygląda na to, że John go polubił. Na własnej skórze sprawdził kilka popularnych odmian Intermittent Fasting i postanowił podzielić się wrażeniami z czytelnikami precisionnutrition.com. Polecam wam cały cykl artykułów opisujący jego eksperymenty z IF.
W tej analizie zajmiemy się wypunktowaniem bonusów jakie wedle pierwszych, raczkujących badań naukowych niesie za sobą stosowanie Postu Okresowego oraz popularnego wśród pakerów protokołu Leangains.
Przypominam, że Leangains to tryb Intermittent Fasting w którym 16 godzin pościmy, 8 godzin przeznaczamy na okno jedzenia i trzy razy w tygodniu podnosimy ciężkie ciężary (a jak!). Ok, przejdźmy do konkretów i zobaczmy co badania mówią o Poście Okresowym.

Co daje stosowanie Postu Okresowego i Leangains



  • przyśpieszony metabolizm pod koniec postu (stymulowany przez uwalnianą adrenalinę i noradrenalinę)


  • zwiększona wrażliwość insulinowa, dzięki której organizm w efektywniejszy sposób wykorzystuje makroskładniki (np. węglowodany po treningu)


  • zwiększone utlenianie kwasów tłuszczowych pod koniec postu, organizm wykorzystuje tkankę tłuszczową jako podstawowe źródło energii


  • zwiększone wydzielania hormonu wzrostu (GH) pod koniec postu zapobiega wykorzystywaniu masy mięśniowej jako źródła energii


  • poprawa wydolności układu krążenia, zmniejszone trójglicerydy i cholesterol LDL


  • normowanie ciśnienia tętniczego


  • zmniejszenie stresu oksydacyjnego, potencjalne przedłużenie długości życia oraz ochrona przed chorobami ośrodkowego układu nerwowego (np. Alzheimer)



  • zmniejszenie stanów zapalnych (markery CRP, IL-6, TNF, BDNF i więcej)


  • zmniejszenie ryzyka raka i zwiększenie efektywności chemioterapii


  • kontrola apetytu - układ hormonalny dokona samoregulacji, przywracając "naturalne" uczucie głodu pojawiające się gdy organizm potrzebuje pożywienia, nie po wpływem działania czynników zewnętrznych np. reklam

Owszem, wedle powyższej listy Intermittent Fasting wygląda niczym Święty Graal zdrowia i długowieczności. Niestety fanatycy Postu Okresowego muszą przełknąć gorzką pigułkę - sporo badań przeprowadzono na zwierzętach, a wyniki wielu nie są tak równoznaczne jakby się wydawało. Berardi ma tutaj łeb na karku i postuluje, że pozytywne aspekty to wynik stosowania nie tylko postu, ale również treningu siłowego i łatwiejszej kontroli kalorii dzięki mniejszej ilości posiłków. Ukłony w stronę Leangains, bo ten protokół harmonijnie łączy wszystko co najlepsze. Jak zauważa Berardi prawie wszystkie badania w których kontrolowano bilans kaloryczny wskazywały poprawione markery zdrowia. Tutaj zgodzę się, że IF ma potrójną rolę - to system wygodny, pozwala łatwiej zapanować nad zawartością menu i - kto wie - możliwe, że daje dodatkowe turbodoładowanie zdrowotne. Na wiążące wyniki eksperymentów długookresowych porównujących np. Intermittent Fasting ze standardową kontrolowaną dietą musimy jeszcze poczekać.
Jakie są szanse na większe zainteresowanie establishmentu medyczno-naukowego Postem Okresowym i Leangains? Dr Berardi podsumował to celnie:
Po pierwsze: idea Postu Okresowego nie brzmią zachęcająco dla potencjalnych obiektów badań - kto chciałby przyjść do laboratorium i być głodzonym przez cały dzień? Po drugie, czy widzicie ten ogrom prywatnych firm, ustawiających się w kolejce do sponsorowania badań zachwalających... poszczenie?

(John Berardi, "Science or Fiction? Exploring the Benefits of Intermittent Fasting", precisionnutrition.com, przeczytaj artykuł)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz